Mám jiný názor, pane Irgle. 24.3.2018 9:21

Mám jiný názor, pane Irgle.

Polemika

Obelisk, místní permanentní volební plátek hnutí Provalmez, osobně nevyhledávám. Jednak, z jednání zastupitelstva mám své vlastní bezprostřední poznatky, postřehy a na projednávanou problematiku města rovněž svůj názor, který se snažím také prezentovat zejména zde, na webových stránkách místního sdružení ODS (a názory vydavatele Obelisku Marka Irgla, zastupitele za Provalmez, z těchto jednání zpravidla znám). Druhak, nevidím žádný smysl v tom číst měsíc co měsíc stále stejné reklamy a vatu v podobě zpráv ze školních akcí, nemocnice a kultury, kterou nám v dostatečné míře a v podobném rozsahu poskytuje Město ve svých médiích, navíc s bonusem vlastních fotografií vedení města.

Nicméně někdy mě známí upozorní na občasný jedový šíp, vyslaný vydavatelem plátku směrem k těm, které zrovna nemusí. Tedy i naším směrem. Takovým příkladem je i sloupek vydavatele v posledním čísle jeho tiskoviny s názvem "Hlas lidu není hlas Boží - ale má svou váhu". Tak se na něj pojďme podívat blíže.

V úvodu sloupku jsme byli autorem uklidněni, že přes jeho dočasnou nepřítomnost ve městě potažmo v republice, velmi pozorně sleduje zdejší dění (děkujeme) a s potěšením konstatuje, že lidé opět demonstrují proti rozpínavosti komunistů (volba "mlátičky" Ondráčka do čela GIBS) a za demokratické hodnoty naší společnosti. Zde ale potěšení autora končí a pak už se jen dozvídáme, jak všichni kolem zklamali, hlavně tedy politické strany, a to od ODS, TOP09 přes KDU-ČSL,  po Piráty a Svobodné. A proč? No proto, že v republice sice proběhly demonstrace v 11 velkých městech a ve dvanáctém "malém" Rožnově, ale neproběhly také v našem Valašském Meziříčí, což je trestuhodné, protože kdyby byl pan autor doma, tak by se jistě rád zúčastnil. Jakože by se účastnil akce organizované ODS? Jakože fakt? A za všechno tedy mohou uvedené politické strany, které mají své sekretariáty, placené lidi a dostatek financí a mohly tak demonstraci zorganizovat! A dokonce se podivuje nad tím, že zástupci těchto stran tak nevyužili nabízející se možnosti zviditelnit se před komunálními volbami. No, připadám si trochu jako blázen. Jediné co mne napadá jako důvod výše uvedených slov jsou skutečně blížící se komunální volby a potřeba cokoliv kritického k politickým stranám napsat  (a konec sloupku této konstrukci skutečně přisvědčuje). 

Představme si situaci, že by skutečně za organizací demonstrací stály dnes opoziční politické strany. To by zase bylo o čem psát, že pane autore?! O tom, jak tyto strany zoufale zneužívají a manipulují davy ve snaze přihrát si malou domů před volbami, jak nejsou schopny respektovat vůli občanů a demokratické volby, jak nemají vůbec právo cokoliv organizovat, protože mají máslo na hlavě, a to my jsme v 89 organizovali ve strachu o život, atp. atp. Vždyť i tak je podobných komentářů v našem dnešním mediálním prostoru mraky.

Osobně jsem přesvědčena o tom, že občané sami musí zvážit tu míru, kdy už se cítí  ohroženi omezováním svých práv a svobod, kdy už nejsou dále ochotni v tichosti tolerovat překračování všech dosud obecně uznávaných mezí, zvyklostí, hodnot či gentlemanských dohod, nemluvě o ústavních pravidlech. Dle mého jen takové veřejné a dobrovolné projevy občanů mají tu pravou váhu a cenu. A jsou také následně jen problematicky zneužitelné různými rádoby novináři, komentátory, piáristy či představiteli vládnoucí garnitury v boji proti oprávněnosti těchto projevů či právě proti opozičním stranám. 

A tak je správně, že se organizace demonstrací ujala občanská iniciativa. A patří ji za to velký dík. I to nadšení organizátorů, dobrovolnost, operativní pomoc všech známých kolem organizátorů, to vše má nesmírnou cenu a svědčí o tom, že občané jsou schopni akce a ne, že ne (a to bez alibistických výmluv na nedostatek placených lidí, kanceláří, financí - tím, pane Irgle, nečinnost právě svého občanského hnutí Provalmez neomluvíte). Navíc i organizátoři od počátku prezentovali svůj záměr zachovat apolitický charakter akcí, většinou taky probíhaly bez politických řečníků a proslovů.  Je už pak jen logické, že se mnozí zástupci politických stran demonstrací spontánně účastnili za sebe a za názory, které realizují právě prostřednictvím politické strany (i v tom Rožnově).

Nakonec o organizaci demonstrací lze zjistit bližší info zde:  https://www.facebook.com/iROZHLAS.cz/posts/10154984082536642.

Pozn. Zde info pro doplnění či opravu představ pana autora o dnešní organizaci politických stran, z mého pohledu tedy ODS. Ta doba (kterou zajisté pamatuje pan Irgl), kdy měla strana své sekretariáty snad na každé obci a placené manažery tamtéž je pryč. Ano, minulost ODS skutečně před cca 5 lety dohnala a tak se musela hodně uskromnit. Všechna čest dnešnímu předsedovi Petru Fialovi, který dokázal ODS finančně konsolidovat. Tudíž dnes máme jediného placeného manažera na celý kraj. Stejně tak jediná kancelář v kraji je ve Zlíně. A my v místním sdružení děláme politickou práci zdarma, ve svém volném čase, dobrovolně a z přesvědčení. 

Na závěr si dovolím také kritiku autora. Je od něj vcelku dost odvážné stavět se do role kritika politických stran za jejich "neaktivitu" v boji za demokracii, svobodu a proti komunistické zvůli a vyzdvihovat svou údajnou svobodomyslnou angažovatnost, když sám dnes jde cestou adorace místních zástupců hnutí ANO, kteří nepokrytě a otevřeně stojí za svým vůdcem Andrejem Babišem, plně využívají jeho sluneční záře ke svému zviditelnění a výtahu k moci. Navíc sám aktivně přispívá k populistickému omezování v poslední době už tak dost pošlapávaných svobod občanů města, viz  restaurační předzahrádky, kdy naoko brání občany města před hlukem, aby pak s tichostí podpořil umístění pumptrackové dráhy právě pod okna obytného domu pro seniory či mohutný kulturní, a tím i hlukově předimenzovaný, atak na obyvatele sousedící s amfiteátrem v parku zámku Kinských.  

No a závěrečným náborem kandidátů za hnutí Provalmez před komunálními volbami už nasadil autor korunu svému "nezávislému" pohledu na věc.

 

S přáním krásných dní 

 

Ing. Hana Skácalová

místní sdružení ODS Valašské Meziříčí