Opět deficitní rozpočet města na rok 2020 8.1.2020 16:13

Opět deficitní rozpočet města na rok 2020

V novém volebním období odhlasovala vládnoucí koalice ve městě ANO + KDU ČSL, s podporou opozičního zastupitele Irgla, již druhým rokem deficitní rozpočet. Pro rok 2020 má ještě hrozivější podobu, než  v loňském roce. V době dlouhodobé ekonomické prosperity, která by měla vést k vytváření rezerv, byl přijat rozpočet s deficitem 142,5 miliónů Kč (vloni 121 miliónů Kč).

Zatímco např. Spolková republika Německo, hlavní město Praha, ale i sousední Rožnov pod Radhoštěm přijímají vyrovnané rozpočty, naše město jde opačným směrem: utrácí stále víc na úkor budoucnosti. Příjmy ve srovnání s loňským rokem vzrostou o 5,1% na 557,1 miliónů Kč, výdaje však o 6,2% na 692,1 miliónů Kč - především v položkách platových a provozních výdajů, které vzrostou o 28,6 miliónů Kč. U investičních výdajů je nárůst pouze 12,1 miliónů Kč.

Alarmující je skutečnost, že investiční výdaje jsou již 2. rokem výrazně podhodnocené, činí pouze 173,5 miliónů Kč, což je 25% celkového rozpočtu. Pro srovnání: v Rožnově pod Radhoštěm přijatý rozpočet s výdaji 647 miliónů Kč uvolňuje na investice 281 miliónů Kč – tj. 43,4%!! A navíc investiční výdaje v příštím roce, kromě 15 miliónů Kč určených jako 1. platba neskutečně drahé výstavby sportovní haly, neřeší žádný ze závažných problémů města: stavbu dopravního terminálu, stavbu nového nebo rekonstrukci stávajícího MÚ, rekonstrukci náměstí, rekonstrukci koupaliště, bytovou výstavbu a další. Vše se jen odsouvá do dalších let – do dalšího volebního období.

V kontextu s výše uvedeným je tragické, že předpokládaný rozpočtový deficit v roce 2020 město dorovná veškerými svými rezervami: nedočerpanými finančními prostředky z přijatého úvěru a zůstatky na všech bankovních účtech. Na nepředvídané události si město ponechává rezervu pouze 10 000,- Kč!! Místo toho, aby vedení města v době hospodářského růstu vytvářelo rezervy – třeba právě na řešení zásadních investičních výzev ve městě, tak se finanční prostředky „projídají“ bez výraznějšího efektu.  To není zrovna příklad odpovědné správy města.

 

Mgr. Jan Trčka

zastupitel za ODS